انتقادات از قیمت‌گذاری دستوری فولاد جواب داد/ حمایت مسؤولان از سازوکارهای قانونی

انتقادات از قیمت‌گذاری دستوری فولاد جواب داد/ حمایت مسؤولان از سازوکارهای قانونی

علیرغم تصمیم وزارت صمت برای عرضه فولاد در بورس کالا که بازار سرمایه را چند روز با افت شاخص مواجه کرده بود، با حمایت دولت از تصمیمات شورای عالی و سازمان بورس، روند بازار طی معاملات دیروز و امروز به حالت عادی بازگشت.

کارآمدنیوز- پس از کش و قوس های فراوان در خصوص نحوه قیمت گذاری شمش فولاد در روزهای گذشته که باعث ریزش 65 هزار واحدی شاخص بورس طی دو روز معاملاتی شد، با برگزاری جلسه در نهاد ریاست جمهوری و با حضور وزاری اقتصادی و شرکت‌های حقوقی فعال در بازار سرمایه، امروز شاخص کل با رشد مواجه شد.

به گزارش فارس ، تصمیم وزیر صنعت، معدن و تجارت مبنی بر کاهش قیمت عرضه شمش فولاد در بورس کالا از 80 درصد به 70 درصد قیمت فولاد در کشورهای مشترک المنافع (CIS) که در روز سه شنبه هفته پیش اعلام و رسانه ای شد، شرکت های فولادی در بورس را با صف چند ده میلیونی همراه کرد.

همین صف های فروش به کل بازار سرایت کرده و سبب شد روز چهارشنبه شاخص کل بورس با کاهش 40 هزار واحدی و روز شنبه نیز با کاهش 25  هزار واحدی کار خود را به پایان برساند. این تصمیم سبب شد ارزش بورس با کاهش 2550 میلیارد تومان مواجه شود.

برگزاری جلسه در نهاد ریاست جمهوری

اما بعد از تصمیم وزارت صمت و واکنش های بسیاری از کارشناسان بازار سرمایه و ایجاد کمپینی با بیش از 50 هزار امضا در سامانه فارس من (قیمت‌گذاری دستوری فولاد باعث رانت در بازار می‌شود) و تجمعی که سهامداران حقیقی و خرد روز گذشته در مقابل سازمان بورس برگزار کردند، معاون اول رییس جمهور پس از تشکیل جلسه ای فوری در نهاد ریاست جمهوری از تصمیمات شورای عالی و سازمان بورس حمایت کرد.

جهانگیری در خصوص تصمیمات اخیر وزارت صمت می گوید: دولت نمی خواهد و نباید در قوانین، مقررات و سازوکارهای بورس دخالت داشته باشد. تصمیمات شورای عالی بورس برای دولت معتبر است و رسالت دولت در این مقطع حمایت و پشتیبانی از این تصمیمات و روش های منطقی و عقلایی اتخاذ شده است. نباید اقدامی انجام شود که بر سرنوشت بیش از ۴۰ میلیون سهامدار خرد تأثیر منفی بگذارد، ضمن آن که باید از هر گونه دخالت غیرکارشناسی در بازار سرمایه به خصوص در مقطع کنونی اجتناب شود.

حسن قالیباف‌اصل رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار نیز با اشاره به اینکه اخیراً، در بحث قیمت‌گذاری دستوری برخی از محصولات، مسائلی مطرح شد که نهایتاً، با مخالفت نهاد‌های ناظر و اجرایی بورس مواجه شد، می گوید: هیات مدیره شرکت‌ها، قوی‌تر از همیشه، فقط قوانین بازار سرمایه را ملاک عمل قرار دهند و از راهکار‌های بورسی پیروی کنند.

رفت و برگشت های وزیر صمت ادامه دارد

اما با گذشت چند روز از ابلاغ بخشنامه وزارت صمت و مخالفت های مطرح شده با این تصمیم وزیر صمت هم خود را مخالف قیمت گذاری دستوری معرفی می کند و بخشنامه کاهش دستوری قیمت شمش فولاد در بورس کالا را برای گذشته می داند.

رزم حسینی، وزیر صنعت، معدن و تجارت می گوید: «برخی بخشنامه ها مربوط به گذشته است و در خصوص فولاد هم باید بگویم که به هیچ وجه موافق با قیمت‌گذاری دستوری نیستم و نبوده‌ام و بحث شیوه نامه است که این شیوه نامه قبل از من توسط سرپرست وزارت صمت به ستاد اقتصادی دولت برده شده بود و اساسا در همه بورس دنیا هم یک قیمت پایه تعیین می‌کنند، لذا قیمت دستوری در کار نیست و ما مدافع سهامداران خرد هستیم».

این در حالی است که رزم حسینی در آذرماه نیز مخالفت خود را با قیمت گذاری دستوری کالاها اعلام کرده بود.

اعلام حمایت از بازار سرمایه در بهترین زمان

یکی از اقدامات دولت در زمان ریزش بازار در تابستان و پاییز سال جاری، حمایت از بازار از طریق صندوق ملی توسعه بوده است. مرحله اول این واریز در اواخر آبان ماه به مبلغ 1000 میلیارد تومان انجام شد. دیروز نیز مدیرعامل صندوق توسعه ملی از تزریق ۲۵۰۰ میلیارد تومانی در مرحله دوم حمایت این صندوق از بورس تا پایان سال، خبر داد.

پس از جلسه در نهایت ریاست جمهوری و اعلام واریز مرحله دوم مبلغ دوم حمایت صندوق توسعه ملی از بازار سرمایه، سهامداران واکنش مثبتی نشان داده و شاخص کل با 1.62 درصد افزایش به عدد یک میلیون و 306 هزار واحد رسید و شاخص کل هموزن نیز با 1.49 درصد به عدد 467 هزار واحد نزدیک شد.

یکی از نکات مثبت در معاملات امروز رشد قیمت نمادهای فلزی بود. این سهم ها که در روزهای گذشته صف های فروش چند ده میلیونی را تجربه کرده بودند، پس از اعلام حمایت از بازار و لغو تلویحی دستور وزیر صمت درباره قیمت گذاری فولاد، این نمادها وارد فاز صعودی شدند.

امروز ارزش معاملات کل بازار سهام به رقم 16 هزار و 324 میلیارد تومان رسید که نسبت به روز ‌شنبه 10 درصد افزایش یافته است. ارزش معاملات خرد نیز 3.25 درصد افزایش یافت و به رقم 13 هزار و 680 میلیارد تومان رسید.

یکی از نکاتی که در ماه های اخیر سهامداران خرد را با مشکل مواجه کرده، تصمیمات جزیره ای و بعضا خلق الساعه دولت و دولتمردان درباره بورس و موضوعات مرتبط با آن بوده است. این مساله نشان می دهد در صورتی که دولت واقعا قصد حمایت از بازار سرمایه را دارد، باید اولا قوانین مربوط به این بازار را رعایت کند و ثانیا از تصمیم گیری درباره بازار سرمایه از طریق شورای عالی بورس و سازمان اقدام کنند.

انتهای پیام

 

کلید واژه
دیدگاه‌ها

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.