2020/06/04
۱۳۹۹ پنج شنبه ۱۵ خرداد
این نقد بگیر و دست از آن نسیه بدار
تویوتا یا تسلا

این نقد بگیر و دست از آن نسیه بدار

شركت خودروساز برقی آمریكایی تسلا مدل Y را به زودی به بازار عرضه می كند كه نوعی كراس اور [معروف به نیم شاسی كه قدبلندتر از سدان و جمع و جور تر از خودروهای اس یو وی است] به حساب می آید. شاید یكی از مهمترین رقبای آن راوفور هیبریدی تویوتا است كه سال 2019 روزآمد شده است.

کارآمدنیوز- این دهه ای كه در آن به سر می بریم، دهه ی گذار از خودروهای بنزین سوز به خودروهای هیبریدی و برقی است. كسانی كه می خواهند خودروی نو خریداری كنند باید سبك و سنگین كنند و ببیند برای 5 سال آینده كدام خودرو علاوه بر زیبایی و برآوردن نیازها مناسب است از لحاظ اقتصادی هم مقرون به صرفه تر خواهد بود.

به گزارش سایپا نیوز ، خودروی راوفور تویوتا در سال 2019 از نو طراحی شده و به یكی از پرفروش ترین خودروهای اس یو وی در بازار آمریكا تبدیل شده است. حتی قبل از به روزرسانی سال 2019، راوفور مثل نقل و نبات در بازار آمریكا می فروخت. خودرویی جادار، هم برای سرنشین هم برای بار، سیستم های ایمنی تحسین برانگیز، امتیاز قابلیت اعتماد بالا، حفظ ارزش در بازار دست دوم و غیره از مواردی بوده است كه به این خودرو اعتبار بالایی بخشیده است. در روزآمدی این خودرو هم انواعی از آپشن ها و سیستم های كمك به راننده دیگر تبدیل به استاندارد شده و در خود كارخانه نصب می شوند و دیگر لازم نیست مشتری درخواست دهد یا بعد از تحویل به خودرو اضافه نماید. در حالتی كه كمترین امكانات روی آن نصب باشد یا به بیان ساده تر، قیمت پایه آن 25,950 دلار است (بدون محاسبه مالیات، هزینه حمل، شماره گذاری، بیمه، عوارض و غیره) در صورتی كه مشتری نوع انتقال قدرت به هر چهار چرخ (All-Wheel Drive) را بخواهد، قیمت پایه 27,245 دلار است. البته مشتری باید بداند كه برخلاف خیلی از خودروهای شاسی بلند [اس یو وی]  راوفور ردیف سوم ندارد و انتقال نیرو به هر چهار چرخ آپشن محسوب می شود و به درخواست مشتری است.

اما در مقایسه تسلا مدل Y از همان كارخانه انتقال نیرو به چهار چرخ تولید می شود و قیمت پایه آن از 52,990 دلار شروع می شود. یعنی در همان بدو خرید قیمت آن تقریبا دو برابر راوفور است. محاسبات EPA نشان می دهد كه خودروی تسلا Y در مقایسه با راوفور تویوتا، سالانه 3750 دلار صرفه جویی در مصرف سوخت ایجاد می كند. به بیان ساده، برای آن كه این دو برابری قیمت جبران شود، باید این مدل خودرو چند سال نزد شما بماند.

اما در بسیاری از موارد انتخاب مشتری به این صورت شكل نمی گیرد. برای مثال اگر شما یك خودروی اس یو وی تمام برقی می خواهد كه سه ردیف صندلی داشته باشد و قیمت آن زیر 50 هزار دلار باشد فقط یك گزینه می ماند و آن تسلای مدل Y است. البته از قدیم گفته اند: این نقد بگیر و دست از آن نسیه بدار. چون راوفور دست به نقد است اما تسلای مدل Y فعلا نسیه است.

انتهای پیام

 

کلید واژه
دیدگاه‌ها

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.