​مهر سكوت بر لب نیسان
اوضاع نابسامان غول ژاپنی

​مهر سكوت بر لب نیسان

خبرهایی كه از كاهش تعداد مدل های عرضه شده و تعدیل نیرو از شركت نیسان به گوش می رسد، نشان از اوضاع نابسامان این شركت دارد.

کارآمدنیوز -  نیسان كمربندهای خود را سفت می كند، اما چقدر كسی نمی داند چون نیسان خودش چیزی نمی گوید و دقیقا از آن چه در این خودروساز ژاپنی می گذرد كسی چیزی نمی داند. اما رویترز از تعطیل شدن برخی از كارخانه ها و پایان عمر بعضی از مدل های این شركت خبر داده است. وجود معضل در این كارخانه معظم ژاپنی، مسئله تازه ای نیست و برای هیچ كس تعجب ندارد. در شش ماه اول سال مالی 2019 این شركت در سودآفرینی 73 درصد كاهش نشان داد.

به گزارش سایپا نیوز ، با این كه مجله كار اند درایور از این كمپانی ژاپنی اظهار نظر خواسته اما نیسان از پاسخگویی اجتناب می كند. گزارش های رویترز نشان می دهد كه نیسان 4300 شغل كارمندی را حذف خواهد كرد كه بیشتر آنها در ایالات متحده و دفترهای اصلی در كشورهای اروپایی مشغول به كار هستند و چون بعضی از مدل ها دیگر ادامه پیدا نخواهد كرد، دو كارخانه نیز تعطیل خواهند شد.

بلومبرگ هم گزارش داده است كه نیسان در آمریكای شمالی برخی از دفاتر فروش منطقه ای خود را تعطیل خواهد كرد. كاركنان روزمزد و ساعتی بالای 52 سال با مشوق هایی به صورت داوطلبانه اخراج خواهند شد. اما این كه چه تعداد تعدیل نیرو در آمریكا صورت بگیرد هنوز اعلان رسمی صورت نپذیرفته و به هرحال از 20 هزار نیروی انسانی در آمریكای شمالی تعدادی كه هنوز مشخص نیست، بازنشسته یا بازخرید یا اخراج خواهند شد.

از اواخبر ماه دسامبر سال 2019، نیسان به صورت بیرحمانه ای هزینه های اضافی و غیرضروری مثل مشوق های فروش، رویدادهای تبلیغاتی و غیره را حذف كرده است. 50 درصد مسافرت ها كنسل شده و تعطیلات نوروز به دو روز كاهش یافته بود. اولین جایی كه نیسان برای نجات خود در نظر گرفته جلوگیری از خروج نقدینگی است. دلایل آن هم واضح است: كاهش فروش، افزایش ارزش ین كه صادرات را دشوار می كند، افزایش قیمت مواد اولیه و موارد دیگر.

اینفینیتی، برند لاكچری نیسان از بهار سال 2019، با بازار اروپا خداحافظی كرد.

آن چه بر سرنوشت نیسان سایه افكنده، دستگیری مدیر عامل سابق اتحاد رنو نیسان است كه اكنون به یك مجرم تحت تعقیب بین المللی تبدیل شده، كارلوس غصن از ماه نوامبر 2018 به اتهام سوءرفتار مالی در ژاپن دستگیر شد و در اواخر سال 2019 نیز از ژاپن گریخت.

انتهای پیام

 

کلید واژه
دیدگاه‌ها

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.