۲۳ : ۸ 1 ذی‌القعده 1438 / 25 July 2017 / ۱۳۹۶ سه شنبه ۳ مرداد

آغاز برداشت از تنها میدان نفتی باقی‌مانده غرب کارون تا پایان شهریور
در حالی که ظرفیت تولید میدان‎های آزادگان جنوبی، آزادگان شمالی، یادآوران و یاران شمالی در مجموع به حدود ۳۰۰ هزار بشکه در روز رسیده، شمارش معکوس برای برداشت نفت از میدان یاران جنوبی هم آغاز شده است.


جلسه ویژه برای تسریع توسعه یاران شمالی، یادآوران و آزادگان شمالی
نشست مشترک شرکت مهندسی و توسعه نفت و برخی پیمانکاران توسعه ای با موضوع بررسی و رفع موانع موجود در نحوه تحویل و تحول طرح های یاران شمالی، آزادگان شمالی و یادآوران در دفتر شرکت نفت و گاز اروندان برگزار شد.


تعویق بهره‌برداری از واحد بنزین‌سازی پالایشگاه نفت بندرعباس
معاون شرکت پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران از تعویق بهره‌برداری از بنزین‌سازی پالایشگاه نفت بندرعباس خبر داد.


نفت معاملات سال ۲۰۱۷ را با افزایش قیمت شروع کرد
قیمت هر بشکه نفت برنت امروز در اولین روز معاملات بازار نفت در سال جدید میلادی، ۳۵ سنت، معادل ۰.۶ درصد افزایش یافت و به ۵۷ دلار و ۱۷ سنت رسید.


مناقشه گازی ایران و ترکمنستان به مذاکرات سیاسی کشید/ پایبندی یکطرفه ایران به توافقات
با وجود قطع صادرات گاز ترکمنستان به ایران، ارسال گاز از این کشور به داخل خاک ایران متوقف نیست و طبق قراردادی جداگانه بین دو کشور، ایران بخشی از گاز ترکمنستان را از طریق خاک خود به آذربایجان سوآپ می کند.


مسئولیت پتروشیمی بر عهده کدام وزارتخانه است؟
با یک نگاه اجمالی به نمودار سازمانی صنعت نفت، می توان فهمید که "شرکت ملی پتروشیمی" زیرمجموعه وزارت نفت بوده و گرچه پتروشیمی لغت "صنعت" را یدک می کشد، اما قوانین موجود در کشور نشان می دهد این نمی‌تواند بدان معنا باشد که مسئولیت آن بر عهده وزارت صنعت است.


واردات گاز قطع نمی‌شود/ مذاکرات ادامه دارد
ارائه پیشنهاد غیرمنطقی ترکمنستان مبنی بر افزایش قیمت گاز وارداتی به ایران و تهدید کشورمان مبنی بر قطع کردن واردات گاز به ایران باعث شد هیاتی از ایران با هدف مذاکره در این مورد به این کشور سفر کند. مذاکره ای که نتیجه آن این بود که ضمن ادامه روند فعلی واردات گاز از ترکمنستان به ایران، انجام مذاکرات به قوت خود باقی بماند.


آب هست، کیفیت هست؟
در حالی که وزارت نیرو معتقد است کیفت آب ایران مطابق استانداردهای جهانی است، اما گلایه‌های متفاوتی در نقاط مختلف کشور مبنی برشور بودن و عدم کیفیت لازم آب به‌گوش می‌رسد که با نیاز به توجه بیشتر به موضوع کیفیت را نشان می‌دهد.


تجمیع قبوض آب و برق منتفی شد
سال گذشته طرحی با عنوان تجمیع قبوض آب و برق مطرح شد که تاکنون به نتیجه بی‌نتیجه مانده بود، اما در آخرین صحبت‌های قائم مقام وزیر نیرو اجرایی شدن این طرح به‌طور کل منتفی اعلام شد.


ایران منت ترکمنستان را نمی‌کشد!
فریدون حسنوند، رییس کمیسیون انرژی مجلس، تهدید دولت ترکمنستان (ترکمن‌گاز) در موضوع قطع گاز به ایران را خلاف تعهدات عرف دیپلماتیک دانسته و بهروز نعمتی عضو دیگر این کمیسیون نیز اعلام کرده است امکان قطع واردات گاز از ترکمنستان وجود دارد.


درآمد نفت در نیمه نخست امسال پیش خور شد
به گفته رئیس سازمان برنامه و بودجه در نیمه نخست سال جاری درآمدهای نفتی به دلیل افت درآمد دولت در نیمه دوم سال گذشته به صورت پیش فروش مصرف شد.
govah
شرکت پارس خودرو
ايساكو