کد مطلب: 22209  |  تاريخ: ۱۳۹۶/۱۱/۲۳  |  ساعت: ۱۱ : ۴۴

گردشگری ترکیه در مسیر رونق/ افزایش گردشگران ایرانی به ترکیه

بعد از یک دوره نسبتا طولانی که وضعیت گردشگری ترکیه به دلیل تنش‌های سیاسی با معضلات جدی مواجه شده بود و سفر توریست‌های ایرانی به کشور افت کرده بود، بر اساس آمارها مجددا سفر گردشگران به ترکیه رونق گرفته است.

کارآمدنیوز : به گزارش ایسنا، یکی از ارزهایی که در چند سال گذشته با افت قابل ملاحظه همراه شده است لیر ترکیه بوده است. واحد پولی که برای بازرگانان ایرانی در سالیان اخیر به دلیل حجم نسبتا بالای روابط تجاری ایران و ترکیه از اهمیت برخوردار بوده است.

 واحد پولی لیر در شروع دولت یازدهم در سال 1392 حدود 2500 تومان قیمت داشت. اما تنش‌های مختلف سیاسی و اقتصادی در سال‌های گذشته در ترکیه واحد پولی این کشور را تضعیف کرد و باعث شد که روز به روز روند نزولی را طی کند هر چند که در حال حاضر کمی ارزش لیر شرایط بهتری پیدا کرده است.

 از سوی دیگر در چند سال گذشته به دلیل بعضی معضلات و درگیری‌های سیاسی و مسائل امنیتی در ترکیه بسیاری از گردشگران در کشورهای مختلف از سفر به این کشور منصرف شدند. از جمله درگیری‌های سال‌های اخیر ترکیه می‌توان به کودتا، درگیری با نیروهای نظامی روسیه، تنش‌های داخلی با برخی گروه‌ها اشاره کرد.

یکی از اصلی‌ترین کشورهایی که در سال‌های اخیر ترکیه را به عنوان مقصد اصلی گردشگری خود انتخاب کرده‌اند ایران بوده است مقصدی که در یکسال اخیر به دلیل همین تنش‌ها تحت تاثیر قرار گرفته و سفر گردشگران ایرانی به ترکیه کاهش یافته است.

در حوزه صنعت توریسم که در سال‌های 2014 و 2015 ترکیه شاهد رقم بالای 32 میلیون نفر توریسم بود، در سال 2016 به دنبال تنش‌های سیاسی و اختلاف با روسیه و دستور پوتین برای جلوگیری از اعزام توریسم روسی به ترکیه شرایط سفر توریسم به ترکیه افت بی‌سابقه‌ای داشت و در بسیاری مناطق 60 تا 70 درصد اتاق‌های هتل‌ها خالی از توریسم بود اما در سال 2017 این صنعت بهبود یافت تا حدی که تعداد گردشگران خارجی نسبت به سال قبل از آن با رشد 6.5 درصدی همراه شد. در این میان رشد و آمار گردشگران ایرانی نسبت به اواخر سال 2015 و 2016 افزایش چشمگیری داشت.

اما بر اساس آخرین آمارها مجددا سفر گردشگران به ترکیه افزایش پیدا کرده است. طبق آخرین آمار منتشر شده، شمار کل گردشگران وارد شده به ترکیه در ماه ژوئیه نسبت به مدت مشابه سال 2016 با رشد بیش از 46درصد روبه‌رو بوده و به 5 میلیون و 76 هزار نفر رسیده است. تعداد گردشگران ورودی ماه ژوئیه ترکیه در سال 2016 حدود 468.3 میلیون و در سال 2015 حدود 480.5 میلیون نفر بوده است. همچنین در بازه 7 ماه نخست سال نیز گردشگری ترکیه نسبت به مدت مشابه سال پیش رشد 22 درصدی را تجربه و بیش از 17 میلیون و 325 هزار گردشگر را جذب کرده است.

همچنین میزان گردشگران خارجی وارد شده به ترکیه در بازه هفت ماه نخست سال 2016 میلادی تقریبا 14 میلیون و 208 هزار نفر و در مدت مشابه سال 2015، 20 میلیون و 375 هزار نفر بوده است.

انتهاي خبر / پایگاه اطلاع رسانی اقتصادی کارآمد نیوز

لينک مطلب: http://karamadnews.ir/ NSite/FullStory/?Id=22209