۱۵ : ۴۸ 10 صفر 1440 / 21 October 2018 / ۱۳۹۷ يکشنبه ۲۹ مهر

آخرین درصد سهام شناور آزاد ۹۷ شرکت‌ فرابورسی اعلام شد
آخرین درصد سهام شناور آزاد و رتبه ۹۷ شرکت‌ فرابورسی تا پایان اسفند گذشته از طریق سایت اطلاع رسانی کدال اعلام شد.

کارآمدنیوز : به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، سهام شناور آزاد(Free float) بخشی از سهام یک شرکت سهامی اطلاق می‌شود که دارندگان آن آماده عرضه و فروش آن بخش از سهام می‌باشند و انتظار می‌رود در آینده‌ای نزدیک قابل معامله باشند.

همچنین سهام شناور آزاد یکی از متغیرهای مهم در بررسی‌ها و از جمله نکات مدنظر سرمایه‌گذاران در انجام معاملات بوده و در ارزیابی ریسک نقدشوندگی سهام شرکت‌ها موثر است و طبق تعریف، مقدار سهمی است که انتظار می‌رود در آینده نزدیک قابل معامله باشد یعنی درصورت اخذ قیمت مناسب، آن را برای فروش ارائه می‌کنند.

در بسیاری از بورس‌های دنیا شرکت هایی که کمتر از 25 درصد سهام آنها شناور آزاد باشد، از فهرست شرکت‌های بورسی حذف می شوند. بدلیل آن که اگر مالکین شرکتی نمی‌خواهند حداقل 25 درصد سهام آنها بین مردم توزیع شود و علاقه‌مند هستند سهام را برای خود نگه دارند دلیلی برای حضور آنها دربازار متشکل سرمایه وجود ندارد.

به این ترتیب، سازمان بورس نیز در راستای شفاف سازی بازار و حرکت به سوی بازاری کارآ در مهر سال 83 مصوب کرد سهامدار یا سهامداران عمده شرکت‌های متقاضی پذیرش در بورس موظفند حداکثر ظرف مدت 2 سال از تاریخ درج، حداقل 20 درصد سهم خود را به شکل گسترده توزیع کنند به‌گونه‌ای که حداقل 20 درصد سهام شناور آزاد داشته باشد و حداکثر ظرف مدت یکسال از ابلاغ این مصوبه شرایط خود را منطبق کنند.

بر این اساس نگاهی به آمار اداره نظارت بر ناشران فرابورسی سازمان بورس مربوط به دوره یکساله منتهی به پایان اسفند 96 در خصوص آخرین درصد سهام شناور آزاد شرکت‌های فرابورسی نشان می‌دهد در این آمار که مربوط به 97 شرکت‌ فرابورسی است، 5 شرکت دارای سهام شناور بیش از 50 درصد، 22 شرکت بین 25 تا 50 درصد سهام شناور، 41 شرکت دارای سهام شناوری بین 10 تا 25 درصد و 25 شرکت نیز دارای سهام شناور بین یک تا 10 درصد هستند.همچنین 3 بانک دی،سرمایه،گردشگری و موسسه مالی اعتباری کوثر به علت توقف نماد به ترتیب از 30 تیر،4آبان،25 مرداد و 26 بهمن سال 95 فاقد سهام شناور آزاد هستند.

همچنین 10 شرکت فولاد آلیاژی یزد با 99.9 درصد ،سیمان لار سبزوار،سرمایه گذاری توسعه و عمران استان کرمان، معدنی شمالشرق شاهرود، سرمایه گذاری تدبیرگران فارس و خوزستان، روان فن آور،توکارنگ فولاد سپاهان،توسعه فناوری اطلاعات خوارزمی و بانک حکمت ایرانیان به ترتیب بیشترین درصد سهام شناور آزاد را به خود اختصاص داده اند.

پتروشیمی مارون با 5 صدم درصد، بیمه کوثر، تولید نیروی برق دماوند، فولاد هرمزگان جنوب، پترو صنعت گامرون، کشتیرانی دریای خزر، تولید برق ماهتاب کهنوج، بیمه اتکایی امین، هلدینگ میدکو و پالایش نفت شیراز نیز کمترین درصد سهام شناور آزاد را دارا هستند.

کد مطلب: 22567  |  تاريخ: ۱۳۹۷/۲/۱۱  |  ساعت: ۱۶ : ۷

نظرات ارسال شده