۳ : ۴۰ 14 رجب 1440 / 21 March 2019 / ۱۳۹۸ پنج شنبه ۱ فروردين

ابهام در وضعیت دوقلوهای معدنی
بیش از 90 روز است که نماد 4 شرکت مهم و بزرگ بازار سرمایه به دلیل تصمیم ایمیدرو ناشی از قیمت سنگ آهن و مبلغ واریزی شرکت‌های معدنی به صندوق بازنشستگی کارکنان فولاد متوقف شده است

کارآمدنیوز: بیش از 90 روز است که نماد 4 شرکت مهم و بزرگ بازار سرمایه به دلیل تصمیم ایمیدرو ناشی از قیمت سنگ آهن و مبلغ واریزی شرکت‌های معدنی به صندوق بازنشستگی کارکنان فولاد متوقف شده است و با وجود گذشت بیش از سه ماه هنوز تصمیم قطعی در این خصوصی اتخاذ نشده و بازگشایی نماد این 4 شرکت به دلیل مشکلات پیش آمده برای سازمان ایمیدرو با ابهام مواجه شده است.

در روز24 مهر ماه نماد معاملاتی شرکت‌های چادرملو، گل گهر، سرمایه‌گذاری امید و توسعه معادن و فلزات به دلیل تصمیم ایمیدرو درمورد قیمت سنگ آهن و مبلغ واریزی شرکت‌های معدنی به صندوق بازنشستگی کارکنان فولاد و تاثیر آن در شرکت‌های سنگ آهنی متوقف شد تا سهامداران این شرکت‌ها همچنان چشم انتظار تصمیمات مناسب در این خصوص و بازگشایی نماد این شرکت‌ها باشند.

بعد از این توقف پرداخت های جدیدی با عنوان حق پروانه مطرح شد تا بر اساس آن سنگ‌آهنی‌ها غیر از هزینه حقوق دولتی، به ازای هر تن فروش سنگ‌آهن 12 هزار تومان هم در قالب حق پروانه پرداخت کنند. به این ترتیب مقرر شد تا قیمت فروش هرتن سنگ آهن به شرکت‌های فولادی 29 تومان افزایش یابد تا از این طریق 12 تومان توسط شرکت‌های سنگ آهنی و 17 تومان از سوی شرکت‌های فولادی به صندوق بازنشستگی کارکنان فولاد کمک شود.

اما بعد از واکنش‌های فعالان بازار سرمایه به افزایش سنگ آهن و کمک شرکت‌های سنگ آهنی به صندوق فولاد، سازمان بورس جلسه‌ای با وزیر صنعت برگزار کرد تا تصمیمات جدیدی در خصوص شرکت‌های سنگ آهنی و کاهش اثر منفی آنها اتخاذ شود اما با وجود توافقات صورت گرفته در این جلسه، هنوز تصمیمات عملی و جدی اتخاذ نشده و به مرحله اجرا درنیامده است.

اکنون از آن تاریخ 3 ماه می گذرد و به دلیل عدم توافق بین ایمیدرو و سازمان بورس، معامله‌ای در نماد چهار شرکت بزرگ بورس که حدود 13 هزار میلیارد تومان از ارزش بازار را به خود اختصاص داده‌اند، صورت نمی‌گیرد تا بازار سرمایه از تحولات و نوسانات سهم 11 درصدی سنگ‌آهنی‌ها در بورس بی‌نصیب باشد.

 

سنگ آهنی ها اطلاعات را به روز کنند

در این رابطه معاون سازمان بورس زمان بازگشایی نماد 4 شرکت سنگ آهنی را بعد از نهایی شدن این موضوع و ارایه اطلاعات جدید از سوی شرکتها اعلام کرد.

سیدعلی حسینی معاون سازمان بورس در گفت وگو با ایسنا در رابطه با آخرین وضعیت افزایش قیمت سنگ آهن با هدف کمک شرکت های معدنی و فولادی به صندوق بازنشستگی فولاد گفت:بازگشایی نماد این شرکتها به نهایی شدن موضوع و ارایه اطلاعات جدید از سوی شرکت ها بستگی دارد.

وی با بیان اینکه این موضوع توسط دولت و مجلس در حال پیگیری است،افزود: اگر اطلاعات توسط شرکتها به روز شود نماد آنها بازگشایی می شود لذا از شرکتها درخواست شده است که در رابطه با این موضوع اطلاعات خود را به روز کرده و به سازمان ارائه کنند.

به گفته حسینی باید منتظر نهایی شدن کمک به صندوق کارکنان فولاد و بروز رسانی اطلاعات از سوی شرکت های سنگ آهنی بود.

 

بعد از ارسال اطلاعات، نماد سنگ آهنی باز می شود

از سوی دیگر مدیر عامل شرکت بورس نیز به لزوم ارائه اطلاعات شرکتها تاکید کرد و گفت:سنگ آهنی ها با دولت توافقاتی انجام دادند که قطعا باید اطلاعات آنها به سازمان بورس اعلام شود و زمانی که اطلاعات آنها به بورس ارسال شود،نماد آنها بازگشایی می شود.

وی در مورد توافق دولت و سنگ آهنی ها گفت:هنوز اخبار آن به طور قطعی اعلام نشده است لذا بعد از قطعی شدن اخبار واعلام اطلاعات،در مورد باز شدن نماد آن تصمیم گیری می شود.

با وجود طولانی شدن توقف نماد سنگ آهنی ها،پاسخ روشنی از زمان بازگشایی نماد این شرکتها و وضعیت آینده آنها توسط مسئولان ارائه نمی شود و با وجود انجام مذاکرات متعدد بین ایمیدرو و تولید کنندگان بزرگ سنگ آهن در کشور، هیچگونه اطلاعات جدیدی در رابطه با این شرکت ها در بازار سرمایه منتشر نشده است تا وضعیت فعلی و آتی این شرکت ها در کنار مشکلات پیش آمده برای مدیر عامل ایمیدور در هاله ای از ابهام باقی بماند.

 

چه توافقی انجام شد؟

این در حالی است که بررسی ها ازتوافق صورت گرفته بین سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران با تولید کنندگان سنگ آهن در کشور، در زمینه تعیین حقوق و بهره مالکانه معادن نشان می دهد که قرار است در نیمه دوم سال جاری نرخ بهره مالکانه 4 درصد و بر مبنای قیمت فروش شمش فولاد صورت گیرد.

درهمین راستا از این چهار درصد بهره مالکانه که مورد توافق طرفین است، 1.5 درصد توسط شرکت های تولید کننده سنگ آهن و 2.5 درصد توسط شرکت های فولادی پرداخت شود و این توافقات از اول مهر 90 لازم الاجرا است. اما این میزان تنها برای نیمه دوم سال جاری تعیین شده و از سال آینده این رقم با تغییر همراه خواهد بود.

براساس این توافق از سال 1391 به بعد میزان بهره مالکانه از چهار به پنج درصدافزایش می یابد که تا 25 سال نیز همین نرخ برای استخراج از معادن سنگ آهن اعمال می شود. با این تفاوت که از این پنج درصد بهره مالکانه دو درصد توسط سنگ آهنی ها و سه درصد مابقی نیز توسط فولادی ها پرداخت می شود اما این توافق با در نظر گرفتن این شرط است که از سال آینده قیمت گذاری برای فروش درصدی مشخص از تولیدات سنگ آهن بر مبنای نرخ آزاد انجام شود.

با این شرایط و توافقات صورت گرفته، بازار سرمایه در انتظار بازگشایی نمادهای متوقف کگل، کچاد، وامید و ومعادن است اما این وضعیت تنها با ارائه گزارش های مورد نظر توسط شرکتها مشخص می شود و شرکتهای سنگ آهنی باید هرچه سریعتر اطلاعات خود را به روز کرده و به بازار سرمایه ارائه کنند تا بازار و سهامداران را از انتظار برای بازگشایی نماد این 4 شرکت رها کنند.

کد مطلب: 2171  |  تاريخ: ۱۳۹۰/۱۰/۲۷  |  ساعت: ۱۸ : ۱۲

نظرات ارسال شده