۱ : ۲۰ 2 جمادی‌الاول 1439 / 19 January 2018 / ۱۳۹۶ جمعه ۲۹ دي

سرنوشت پراید در انتظار موتورسیکلت‌های ۱۲۵ سی‌سی
حدود ۴۰ سال از زمان تولید موتورسیکلت‌های ۱۲۵ سی‌سی می‌گذرد و در حالی که اجازه تولید و تردد این وسیله نقلیه در هیچ یک از کشورهای توسعه یافته داده نمی‌شود، اما همچنان عمده ترین موتورسیکلت تولیدی در ایران است.

کارآمدنیوز : به گزارش ایسنا، علی‌رغم رعایت استانداردهای تعیین شده توسط سازمان ملی استاندارد جهت شماره گذاری موتورسیکلت‌های 125 سی‌سی اما خط تولید این وسیله نقلیه در دنیا متوقف شده است. وسیله نقلیه‌ای که تا سال گذشته 95 درصد از میزان موتورسیکلت در ایران را شامل می‌شد و در سال جاری رقم آن به 65 الی 70 درصد کاهش یافته است. در نهایت به نظر می‌رسد همان گونه که خط تولید موتورسیکلت‌های 125 سی سی در سایر کشورهای دنیا از مدت‌ها قبل متوقف شده باید در ایران نیز توقف خط تولید این وسیله نقلیه نیز در ایران نیز  آن در دستور کار قرار گیرد.

ابوالفضل حجازی – عضو انجمن صنعت موتورسیلکت ایران - در گفت‌وگو با ایسنا، با بیان این که خط تولید موتورسیکلت‌های 125 سی سی از سال‌ها قبل در دنیا متوقف شده است، اظهار کرد: در کشورهای توسعه یافته به هیچ وجه اجازه تولید موتورسیکلت‌های 125 سی سی داده نمی‌شود و تولید این مدل از موتورسیکلت به 40 سال قبل باز می‌گردد.

وی ادامه داد: هرچند موتورسیکلت‌های 125 سی سی استانداردهای تعیین شده توسط سازمان ملی استاندارد به منظور شماره‌گذاری را اخذ می‌کنند، گفت: تعداد استانداردهای در نظر گرفته شده جهت شماره‌گذاری این مدل از موتورسیکلت بیش از 20 مورد است، اما باید بدانیم علی‌رغم قبول استانداردهای تعیین شده، موتورسیکلت‌های 125 سی‌سی باید به مورد زمان با توقف خط تولید مواجه شود.

عضو انجمن صنعت موتورسیلکت ایران با اشاره به این که تولید کنندگان موتورسیکلت قصد دارند سال به سال از میزان تولید موتورسیکلت‌های 125 سی‌سی بکاهند، بیان کرد: باید سیاست‌های تشویقی لازم برای تولید کنندگان ایجاد شود تا بتوانند محصولات جدید را با قالب‌گذاری متفاوت و کیفیت بهتر تولید کنند.

حجازی با اعلام این که سالانه 500 هزار موتورسیکلت در کشور تولید می‌شود، خاطر نشان کرد: 65 الی 70 درصد موتورسیکلت‌های تولیدی در کشور 125 سی‌سی است که حدود 350 هزار دستگاه در سال می‌شود و این در حالی است که از یک سال قبل کاهش تولید موتورسیکلت 125 سی‌سی در دستور کار تولید کنندگان قرار گرفته و میزان تولید آنها از 95 درصد به 65 الی 70 درصد کاهش یافته است.

به گفته وی، پیش بینی می‌شود خط تولید موتورسیکلت‌های 125 سی‌سی طی سه الی چهار سال آینده متوقف شده و جایگزین آن در بازار عرضه شود.

در مورد توقف خط تولید پراید به دلیل نداشتن استانداردهای خودرویی روز دنیا نیز مسائل مختلفی مطرح و لزوم توقف تولید این محصول از سال ها قبل احساس می شد تا در نهایت شرکت سایپا اخیرا از توقف تولید پراید خبر داد و اعلام کرد که سایپا تصمیم گرفته خود را با سیاست‌های جدید وزارت صنعت، معدن و تجارت و دولت وفق دهد بنابراین تصمیمی برای مذاکره برای تمدید مهلت از رده خارج کردن پراید نداریم به‌گونه‌ای که تولید پراید قبل از مهلت تعیین شده در دی ماه 1397 متوقف خواهد شد. حال ضرورت توقف خط تولید موتورسیکلت های 125 سی سی نیز همانند پراید احساس می شود و به نظر می رسد سازمان ملی استاندارد و وزارت صنعت، معدن و تجارت باید در این زمینه به صورت جدی ورود کرده تا توقف این وسیله نقلیه هرچه سریع تر در دستور کار قرار گیرد.

کد مطلب: 21405  |  تاريخ: ۱۳۹۶/۶/۱۵  |  ساعت: ۱۴ : ۷

نظرات ارسال شده