۱ : ۲۳ 2 جمادی‌الاول 1439 / 19 January 2018 / ۱۳۹۶ جمعه ۲۹ دي

بره‌کشان چینی‌ها در آغاز سال تحصیلی ایران!
با نزدیک شدن به مهر ماه بازار لوازم التحریر از رونق نسبتا زیادی برخوردار شده است، بازاری که تنوع بسیار زیادی در اقلام و قیمت‌های آن وجود دارد.

کارآمدنیوز : به گزارش ایسنا، آخرین روزهای شهریور ماه همواره با حال و هوای آماده شدن برای مدارس همراه بوده و مغازه‌های پر زرق و برق لوازم التحریر در سطح شهر شلوغ می‌شوند. رفت و آمد زیاد بچه‌ها برای تهیه وسایل و لوازم مورد نیازشان تنها گوشه‌ای از جنب و جوش واپسین روزهای گرم تابستانی است.

با گشت و گذار در این بازار می‌توان دریافت که بازار لوازم‌التحریر در حال حاضر بسیار متنوع تر از گذشته شده و تحولات زیادی در آن رخ داده است.

از یک سو تولیدات داخلی متنوع تر شده و از سوی دیگر واردات این لوازم از کشورهای مختلف به ویژه کشورهای شرق آسیا مانند چین در سالهای گذشته افزایش قابل توجهی یافته است.

به همین دلیل است که بازار لوازم‌التحریر در مقایسه با سال‌های گذشته که منحصر در تعدادی اقلام مثل، کیف، دفتر، مداد، خودکار، تراش، دفترچه، پاک کن می‌شد بسیار متفاوت‌تر شده به شکلی که می‌توان امروز بازار لوازم‌التحریر را یکی از پرزرق و برق ترین بازارها دانست.

بازار لوازم التحریر که این روزها از تنوع بسیار زیادی برخوردار است، بخشی از آن شامل وسایل لوازم التحریر ضروری هستند و بخشی دیگر لوازم‌های فانتزی و تزیینی. بیشتر خریداران وسایل فانتزی بچه‌ها در مقاطع تحصیلی پایین‌تر هستند و مقاطع بالاتر کمتر به سراغ لوازم التحریر غیر ضروری و فانتزی می‌روند.

انواع لوازم التحریر چه قیمت‌هایی دارند؟

یکی از پرسش‌های مطرح شده در مورد بازار لوازم التحریر این است که خرید یک مجموعه لوازم‌التحریر برای یک دانش آموز در حال حاضر به طور متوسط چقدر هزینه خواهد داشت و حداقل و حداکثر قیمتهای لوازم‌التحریر این روزها در بازار چقدر است.

 انواع لوازم‌التحریر بسته به کیفیت، طرح، مدل و برند قیمت های بسیار متنوعی در بازار دارند.

به عنوان نمونه قیمت انواع مداد رنگی که مصرف کننده زیادی هم دارد در بسته‌بندی‌ها و تعداد مختلف از حدود 10 هزار تومان شروع و به بیش از 400 هزار تومان هم می رسد.

همچنین کوله پشتی که جزو اصلی ترین وسایل مدرسه است در بازار لوازم‌التحریر بین 40 تا 200 هزار تومان در مدل ها و طرح های مختلف قیمت دارد.

 از سوی دیگر انواع مداد، خودکار، روان نویس قیمت‌های بسیار مختلفی دارد. مداد نوکی که مصرف آن از مداد بیشتر شده است در مدل های ساده تر بین 5000 تا 10 هزار تومان قیمت دارد و مداد نوکی های با برند معروف تر رنج قیمتی بین 50  تا 100 هزار تومان دارد.

همچنین مدادهای بسته بندی ساده بین 3000 تا 6000 تومان قیمت دارد و انواع خودکاری‌های تک، رنج قیمتی کمتر از 2000 تومان تا حدود بیش از 20 هزار تومان در میان برندهای مختلف دارد.

آبرنگ و گواش از دیگر ابزارهای نقاشی که مصرف خاص تری نسبت به مداد رنگی دارد در مدل های ساده کمتر 20 هزار تومان قمیت دارد، اما در کیفیت های بهتر و رنگ های با کیفیت تر و متنوع تر بیش از 800 هزار تومان هم در بازار فروخته می‌شود.  

ست های روان نویس و خود نویس نیز که در کنار استفاده به عنوان لوازم‌التحریر برای برخی افراد، معمولا برای هدیه دادن هم استفاده می شود در حداقل قیمت حدود 30 هزار تومان و در حداکثر قیمت حدود یک میلیون تومان عرضه می شود.  

انواع جامدادی‌ها نیز از همین تنوع قیمت برخوردار هستند، جامدادی که از لوازم پر طرفدار به ویژه در میان دانش آموزان مقاطع تحصیلی پایین تر است از حدود 10 هزار تومان شروع و تا بالای 150 هزار تومان هم در بازار لوازم‌التحریر دیده می‌شود.   

در میان انواع دفتر، دفترهای با طراحی ساده‌تر و تعداد برگه کمتر بین 4000 تا 10 هزار تومان قیمت دارد و دفترهای با طراحی‌ها فانتزی و با کاغذهای با کیفیت تر و تعداد برگ بیشتر بین 20 هزار تومان تا حدود 100 هزار تومان در بازار قیمت دارد.

همچنین تراش‌های در اندازه ‌های کوچک بین 2000 تا 5000 تومان قیمت دارد و تراش‌های رومیزی که مدل‌های متنوعی در بازار دارند از 10 هزار تومان شروع و به بالای 20 هزار تومان می‌رسد.  

قیمت پاک کن‌ها از کمتر از 2000 تومان در بازار موجود است تا پاک کن‌های با کیفیت‌تر که بین 5000 تا 15 هزار تومان قیمت دارند.

لاک‌های غلط گیر قلمی نیز بین 2000 تا 5000  تومان عرضه می‌شوند و اسپری‌های پاک‌کننده تخته وایت برد 15 هزار تومان فروخته می‌شود.

در میان انواع خط کش، خط کش‌های ساده حدود 2000 تومان قیمت دارند، شابلون‌ها در قالب‌های مختلف بین 3000 تا 8000 تومان و خط کش‌های مهندسی بیش از 30 هزار تومان در بازار لوازم‌التحریر عرضه می‌شوند. همچنین نقاله و گونیا بین 2000  تا 10 هزار تومان  قیمت دارند.

ماژیک‌های رنگ آمیزی و ماژیک های علامت گذاری نیز در برندها و بسته بندی‌های مختلف بین 3000 تومان تا 20 هزار تومان قیمت دارد و ماژیک‌های حرفه‌ای و تخصصی تر رنج قیمتی حدود 100 هزار تومان دارد.

چسب‌ها در بازار لوازم‌التحریر بسیار متنوع هستند. نوار چسب‌های شیشه‌ای بین 1000 تا 3000 تومان قیمت دارد، ‌نوار چسب کاغذی 1000 تا 2000 تومان، چسب‌های مایع 4000 تا 10 هزار تومان، چسب قطره‌ای 1500 تا 2000 تومان و چسب‌های اکلیلی بین 10 تا 15 هزار تومان در بازار فروخته می‌شوند.

همچنین در بین انواع منگنه، منگنه‌های ساده‌تر و کوچک بین 4000 تا 5000 تومان قیمت دارد و منگنه‌های با کیفیت‌تر رنج قیمتی از 20 تا 80 هزار تومان دارد. انواع پانچ نیز بین 5000 تا 15 هزار تومان در بازار عرضه می‌شود.

در میان انوع پاستل‌ها و مداد شمعی ها، مداد شمعی بین 15 تا 20 هزار تومان فروخته می‌شود و پاستل‌های شمعی و روغنی هم از حدود 12 هزار تومان آغاز و به حدود 80 هزار تومان می‌رسد و در شکل‌های حرفه‌ای‌تر قیمتی حدود 300 هزار تومان دارد.  

 همچنین به غیر از لوازم‌التحریر روپوش پسرانه مدارس ابتدایی رنج قیمتی از 30 تا 35 هزار تومان دارد و روپوش مدارس دخترانه از 30 هزار تومان تا 45 هزار تومان در بازار قابل مشاهده است.  

به گفته فروشندگان لوازم‌التحریر بخش عمده از بازار لوازم‌التحریر داخلی، وارداتی است و محصولات چین، مالزی، هند، ژاپن و برخی از کشورهای شرق آسیا بازار داخل را قبضه کرده ‌اند و در مقایسه با تولیدات داخلی به دلیل کیفیت بهتر و طرح‌های متنوع‌تر و زیباتر از مشتریان بیشتری برخورداراند که البته قیمت‌های بالاتری هم دارند.

از سوی دیگر هم برخی معتقدند بسیاری از لوازم‌التحریر وارداتی تنها ظاهر زیبایی دارند و از کیفیت پایین‌تری برخوردارند.  

کد مطلب: 21404  |  تاريخ: ۱۳۹۶/۶/۱۵  |  ساعت: ۱۴ : ۴

نظرات ارسال شده