۱۴ : ۵۰ 3 صفر 1439 / 24 October 2017 / ۱۳۹۶ سه شنبه ۲ آبان

تدبیر دولت برای برق چه ‌کرد؟
در دولت یازدهم اقدامات متعدددی برای توسعه صنعت برق انجام شد که می‌توان به افتتاح و بهره برداری از ۵۴ نیروگاه، افزایش راندمان، توسعه نیروگاه‌های تولید پراکنده، بهره برداری از ۳۰ نیروگاه تجدید پذیرو نصب ۱۲۷ هزار کنتور هوشمند اشاره کرد.

کارآمدنیوز : به‌گزارش ایسنا، طی سال‌های 1392 تا پایان اردیبهشت‌ماه 1396 اقدامات متعددی در صنعت برق انجام شد که می‌توان به تجدید ساختار صنعت برق اشاره کرد که به منظور تقویت ظرفیت‌های تولید برق در بخش‌های نیروگاه‌های حرارتی و تجدید پذیر و افزایش راندمان تولید، تغییرات ساختاری در صنعت برق، مشتمل بر تشکیل «شرکت مادر تخصصی تولید نیروی برق حرارتی کشور» و «سازمان انرژی‌های تجدید پذیر و بهره‌ وری انرژی برق (ساتبا) » در هماهنگی با هیات دولت و مجلس شورای اسلامی در دولت یازدهم انجام پذیرفت.

افتتاح و بهره برداری از 54 نیروگاه

افتتاح و بهره برداری از 54 نیروگاه در 13 استان با ظرفیت 7926 مگاوات از جمله دیگر اقدامات صنعت برق در سال‌های مذکور بود که می‌توان در این رابط گفت صنعت برق ایران از نظر ظرفیت نصب شده نیروگاهی در خاورمیانه مقام نخست، رتبه سوم آسیا و رتبه چهاردهم در جهان را داراست و از نظر مقدار مصرف در جایگاه 18 جهان قرار دارد.

طی سال‌های 1392 تا 1395 به ظرفیت نیروگاه‌های کشور بیش از 7900 مگاوات افزوده شده و تا پایان اردیبهشت‌ماه سال 1396 با رشد سالانه حدود 3.5 درصد به 76647 مگاوات رسیده از این تعداد، 35 واحد به ظرفیت 5750 مگاوات متعلق به نیروگاه‌های حرارتی است که 20 واحد آن به ظرفیت 3260 مگاوات (معادل 57 درصد) توسط بخش خصوصی احداث و سنکرون شده است.

سهم بخش دولتی از مجموع ظرفیت تولید برق حرارتی در کشور در حال حاضر 36 درصد است که براساس برنامه ریزی‌های انجام شده در شرکت مادر تخصصی تولید نیروی برق حرارتی این شاخص پس از واگذاری‌ها به 18 درصد خواهد رسید. در حال حاضر سهم بخش خصوصی از مجموع تولید نیروی برق حرارتی در کشور 64 درصد است.

همچنین برنامه ریزی و شروع عملیات اجرایی احداث نیروگاه‌های حرارتی راندمان بالا (کلاسF ) با استفاده از توانمندی‌های پیمانکاران داخلی و انتقال تکنولوژی به داخل کشور از دیگر دستاوردهای این دوره است. بدین ترتیب حدود 10000 مگاوات نیروگاه حرارتی در بخش‌های خصوصی و دولتی در حال احداث است و 7500 مگاوات دیگر نیز ظرفیت بخش بخار نیروگاه‌های گازی بخش خصوصی در دست احداث به روش بیع متقابل است.

افزایش راندمان نیروگاه‌ها

علی رغم تنگناهای مالی صنعت برق، با احداث نیروگاه‌های پر بازده، تکمیل بخش بخار نیروگاه‌های سیکل ترکیبی، بهبود شرایط بهره برداری از نیروگاه‌های موجود و نیز افزایش سهم گاز مصرفی نیروگاه‌های حرارتی، راندمان نیروگاه‌ها با یک درصد افزایش به 38 درصد ارتقاء یافت.

افزایش راندمان نیروگاه‌ها به معنای کاهش مصرف سوخت به ازای هر کیلووات ساعت برق تولیدی است که منجر به بهبود شرایط زیست محیطی خواهد شد. با برنامه ریزی‌های انجام شده این روند اصلاحی در برنامه ششم تا راندمان 42 درصد ادامه خواهد یافت.

نتایج حاصل از اجرای سیاست‌های بهینه سازی در بخش تولید برق و واحدهای نیروگاهی شامل کاهش انتشار دی اکسید کربن ناشی ز مصرف سوخت نیروگاه‌ها نسبت به سال اول دولت، 18.4 میلیون تن (حدود 10 درصد)، صرفه جویی 500 میلیون دلاری (معادل 10.5 میلیون بشکه نفت) در سال 1395 و کاهش انتشار دی اکسید کربن به مقدار 3.6 میلیون تن اشاره کرد.

همچنین راندمان تولید برق ایران در مقایسه با کشورهای همسایه و منطقه نظیر عربستان، امارات، عراق، پاکستان، افغانستان، هند و روسیه بالاتر است.

توسعه نیروگاه‌های تولید پراکنده

نکته قابل ذکر دیگر این که اگرچه تا قبل از آغاز به کار دولت یازدهم، کل ظرفیت مولدهای مقیاس کوچک بهره برداری شده برابر 193 مگاوات و به ارزش 116 میلیون دلار در کشور بوده این ظرفیت در دولت یازدهم به میزان 536 مگاوات و ارزش 321 میلیون دلار افزایش یافت و به رقم 652 مگاوات رسیده است.

همچنین براساس برنامه ریزی‌های انجام شده 100 مگاوات ظرفیت دیگر مولدهای مقیاس کوچک تا پایان دولت و 111 مگاوات دیگر نیز تا پایان سال 1396 به بهره برداری خواهد رسید.

بهره برداری از 30 نیروگاه تجدید پذیر

بهره برداری از 30 نیروگاه تجدید پذیر جدید در استان‌های مختلف با ظرفیت 176 مگاوات یکی از اقدامات دولت یازدهم است؛ پیش از شروع و آغاز به کار دولت یازدهم، کل ظرفیت نیروگاه‌های منصوبه در کشور در حوزه انرژی‌های تجدید پذیر و پاک اعم از دولتی و خصوصی، رقمی معادل 165.04 مگاوات (مشتمل بر 131 مگاوات دولتی، 34.04 مگاوات نیروگاه غیردولتی) بوده است، این ظرفیت با تغییر رویکرد از سرمایه‌ گذاری توسط دولت به سرمایه‌ گذاری توسط دولت به سرمایه‌ گذاری توسط بخش غیردولتی و تنها ظرف مدت کمتر از چهار سال به میزان 176.19 مگاوات افزایش یافت و به رقم 341.23 مگاوات (مشتمل بر 171.4 مگاوات دولتی، 159.83 مگاوات نیروگاه غیردولتی و 10 مگاوات از محل عوارض برق) رسیده است.

بدین ترتیب علاوه بر آنکه از رشد بالای 206 درصدی برخوردار بوده، بیش از 72 درصد از این افزایش ظرفیت توسط بخش خصوصی به بهره برداری رسیده، در این مدت تعداد شرکت‌های خصوصی و مشترکین از چهار شرکت به بیش از 350 شرکت (با احتساب مشترکین خانگی) رسیده است.

ذکر این نکته ضروری است که براساس برنامه ریزی‌های صورت گرفته و با تحقق اهداف پروژه‌های اقتصاد مقاومتی، پیش بینی می‌شود از مجموع 680 مگاوات قرارداد فعال به میزان 70 درصد تا پایان سال 1396 به ظرفیت منصوبه اضافه شده و در سال 1397 نیز مجموعا به ظرفیتی بیش از 1200 مگاوات نیروگاه تجدید پذیر خواهد رسید و این مهم با سرمایه‌ گذاری و مشارکت بخش خصوصی محقق خواهد شد.

از دیگر اقدامات و دستاوردهای مهم صورت گرفته که می‌توان از آن به عنوان پشتیبان و عامل اصلی افزایش ظرفیت نیروگاه‌های تجدید پذیر نام برد، ایجاد تعرفه‌های متنوع برای قراردادهای خرید تضمینی برق تجدید پذیر است که همین امر سبب شده تا میزان قراردادهای منعقده از 532 مگاوات به بالغ بر 11502 مگاوات (یعنی رشدی بالغ بر 282 درصد) افزایش یافته و این امر باعث خواهد شد ظرف مدت کوتاهی با سرمایه‌ گذاری بخش غیردولتی، ظرفیت نیروگاه‌های منصوبه چندین برابر افزایش یابد.

دستیابی به بالاترین ضریب آمادگی نیروگاه‌ها

دستیابی به بالاترین ضریب آمادگی نیروگاه‌ها در تاریخ صنعت برق کشور به میزان 98.54 درصد، افتتاح و بهره برداری از 18 پست 400 کیلوولت در 17 استان با ظرفیت 9870 مگاولت آمپر، افتتاح و بهره برداری از 25 پست 230 کیلوولت در 21 استان با ظرفیت 8620 مگاولت آمپر، افتتاح و بهره برداری از 52 پست 132 کیلوولت در 13 استان با ظرفیت 3719 مگاولت آمپر و افتتاح و بهره برداری از 123 پست 66 – 63 کیلوولت در 26 استان با ظرفیت 7842 مگاولت آمپر بخشی دیگر از اقدامات دولت یازدهم در صنعت برق است.

همچنین در دولت یازدهم طول خطوط انتقال و فوق توزیع 400، 230، 132 و 63 کیلوولت در شبکه سراسری برق کشور به ترتیب به طور متوسط سالانه 5.6، 4.5، 3.3 و 5.2 درصد رشد داشته‌ است.

افزایش تعداد مشترکان برق و کاهش تلفات

در این دوره صنعت برق موفق شد تا حدود چهار و نیم میلیون مشترک جدید را از نعمت برق برخوردار کند. بدین ترتیب تعداد مشترکین برق در سراسر کشور به حدود 34 میلیون مشترک رسید. این روند در طی برنامه ششم نیز به منظور پاسخگویی به نیاز متقاضیان جدید برق تا نیل به بیش از 43 میلیون مشترک ادامه خواهد داشت.

همچنین با توجه به ابلاغ سیاست‌های اقتصاد مقاومتی توسط مقام معظم رهبری، با اقدامات موثر در زمینه‌ی توسعه، اصلاح و بهینه سازی شبکه‌های توزیع برق و نیز مقابله مستمر با استفاده غیرمجاز از برق موفق شد با تلاشی جهادی، میزان تلفات برق در شبکه‌های توزیع را به شکل قابل توجهی کاهش داده و به 10.7 درصد برساند. این اقدام باعث شد تا مشترکان مجاز از برق استاندارد با کیفیت و مطمئن برخوردار شوند.

کاهش هر یک درصد تلفات برق حدود 250 میلیارد تومان صرفه جویی به همراه دارد و اگر همین عدد را با سوخت مصرفی در نظر بگیریم، به ازای کاهش یک درصد تلفات تقریبا سالانه 600 میلیارد تومان صرفه جویی در هزینه‌ها حاصل می‌شود که این میزان صرفه جویی معادل کل سرمایه‌ گذاری در بخش تولید دولتی در سال 1394 بوده است. لازم به توضیح است که هدف گذاری برنامه پنجم رسیدن به تلفات 14 درصد بوده است که صنعت برق تاکنون به 10.7 درصد رسیده است.

مدیریت بار در زمان پیک

دستیابی به رکورد مدیریت بار و مدیریت مصرف در پیک مصرف به میزان 3000 مگاوات در تابستان 1395 یکی از اقدامات مهم دولت یازدهم ثبت شده که باید گفت در ادامه‌ی فعالیت‌های موثر سالیان گذشته در زمینه مدیریت مصرف انرژی، انتظارات و حساسیت‌های جدیدی در بخش‌های مختلف مصرف برای مدیریت مصرف برق به وجود آمده که توسعه مدیریت انرژی به منظور استفاده کارآمد و بهینه از منابع انرژی، انجام مطالعات، تحقیق و توسعه، آموزش و آگاه سازی، انتشارات، طراحی، مشاوره و اطلاع رسانی، مدیریت ساخت، اجرا و حمایت‌های فنی و اقتصادی، ظرفیت سازی به ویژه در بخش‌های غیردولتی، مدیریت طرح‌ها و پروژه‌های بهینه سازی بخشی از آن است.

راه‌اندازی طرح فهام

در دولت یازدهم برنامه ریزی و مدیریت شبکه اندازه گیری هوشمند با اهداف بستر سازی مناسب برای اصلاح الگوی مصرف، اجرای کامل قانون هدفمند کردن یارانه‌ها، کاهش پیک بار از طریق اجرای برنامه‌های مدیریت بار، امکان اعمال مدیریت بار و انرژی توسط بهره بردار شبکه در شرایط اضطراری، کاهش تلفات غیر فنی و شناسایی و مانیتورینگ تلفات فنی شبکه توزیع، کاهش خطای انسانی در قرائت و صدور قبض و بهبود وصول مطالبات، افزایش کیفیت خدمات و کاهش زمان قطعی و نظارت بر کیفیت برق، بستر سازی گسترش استفاده از تولیدات پراکنده  و انرژی‌های تجدید پذیر، امکان پیش فروش برق و راه اندازی بازار خرده فروشی برق، کاهش هزینه‌های بهره برداری و توسعه شبکه، ایجاد زیرساخت مناسب جهت پیاده سازی و توسعه شبکه هوشمند در کشور و فراهم آوردن بستر مناسب جهت قرائت مکانیزه کنتورهای آب و گاز اجرایی شد.

در این راستا تاکنون اقدامات متعددی انجام شده که می‌توان به تدوین نقشه راه، راحی مفهومی، فنی و استانداردهای بومی سیستم اندازه گیری هوشمند با رعایت الزامات امنیتی و پدافند غیرعامل، تدوین دستورالعمل‌های مرتبط با تنوع بخشی به تعرفه‌های برق و برنامه‌های پاسخگویی بار، امکان سنجی استفاده از زیرساخت فهام جهت مدیریت تامین برق خودروهای الکتریکی، تدوین طرح ملی اپراتور هوشمند با هدف ایجاد مدل کسب و کار جهت سرمایه‌ گذاری بخش خصوصی، بومی سازی و انتقال دانش فنی ساخت کنتورهای هوشمند و نرم‌افزارهای شبکه هوشمند، ارتقای دانش مهندسی مشاور در زمینه‌ی شبکه هوشمند انرژی و صدور دانش فنی به کشورهای منطقه (عمان، تاجیکستان، بنگلادش و عراق.)اشاره کرد.

نصب 127 هزار کنتور هوشمند

ایجاد زیرساخت شبکه هوشمند در شرکت‌های توزیع و ارتقای دانش بهره برداران شبکه توزیع یکی از اقدامات دولت تدبیر در صنعت برق است که در این راستا می‌توان به راه‌اندازی پنج مرکز کنترل با ظرفیت سخت افزاری 2500000 و ظرفیت نرم افزاری 5000000 مشترک، نصب و راه‌اندازی بیش از 110 هزار کنتور هوشمند مشترکن بزرگ کشور شامل 16000 چاه کشاورزی، امکان مدیریت و پایش بیش از 7000 مگاوات بار مصرفی شبکه، تسهیل امکان مدیریت منابع آبی کشور با استفاده از پایش انرژی و کاهش هزینه‌های مربوطه به میزان 90 درصد و امکان مدیریت بار و کاهش پیک بار مصرفی به میزان 1500 مگاوات در تابستان سال جاری با این سیستم اشاره کرد.

با این اقدامات تاکنون تعداد 127 هزار کنتور هوشمند برای بخش‌هایی همچون کشاورزی، مشترکان صنعتی و مشترکان پرمصرف نصب شده است.

برق رسانی روستایی به کلیه روستاهای بالای 10 خانوار

در راستای توسعه عدالت اجتماعی و محرومیت زدایی، برق رسانی به روستاهای کشور دراین دوره نیز ادامه یافت و با برخوردار شدن 2152 روستا از نعمت برق، تعداد روستاهای برق دار کشور به بیش از 56800 روستا رسید.

در این میان، 217 روستا با 2350 خانوار در نقاط صعب‌العبور، دور افتاده کشور و یا درون عرصه منابع طبیعی و جنگل‌ها بوده که با استفاده از سیستم‌های انرژی‌های نو و تجدید پذیر (سیستم‌های خورشیدی و بادی) برق دار شده‌اند که از این تعداد، 117 روستا عملکرد این دوره است.

بدیهی است در سایه برق رسانی به روستاها ضمنت تثبیت جمعیت در روستاها و جلوگیری از مهاجرت بی رویه به شهرها، اشتغال و فعالیت‌های اقتصادی نیز در بخش روستایی شکوفاتر خواهد شد. به این ترتیب ایران، اولنی کشور منطقه است که روستاهای خود را به صورت رایگان برق رسانی کرده است.

کد مطلب: 21156  |  تاريخ: ۱۳۹۶/۴/۲۰  |  ساعت: ۱۱ : ۱۵

نظرات ارسال شده