۴ : ۴۱ 4 ربیع‌الثانی 1440 / 13 December 2018 / ۱۳۹۷ پنج شنبه ۲۲ آذر
یک کارشناس بازار سرمایه عنوان کرد
آغاز روند صعودی بورس
با نگاهی به دوسه ماهه بورس کشور و روند منفی حاکم بر بازار در آن مقطع و همچنین اتمام فصل برگزاری مجامع و اخبار مثبتی که از آنها به گوش می رسد در کنار بازگشایی نماد چند شرکت بزرگ باعث شده که بازار روند صعودی را دنبال کند
کارآمد نیوز - با نگاهی به دو سه ماهه بورس کشور و روند منفی حاکم بر بازار در آن مقطع از زمان ، اتمام فصل برگزاری مجامع و اخبار مثبتی که از آنها به گوش رسید ، در کنار بازگشایی نماد چند شرکت بزرگ باعث شد بازار طی روزهای آتی تکانی بخورد و شاهد روند مثبت به ویژه در سه روز ابتدایی هفته گذشته باشیم . در همین زمینه یک کارشناس بازار سرمایه نیز تاکید دارد که بازار پس از عبور از یک ریزش مقطعی کوچک و دو الی سه روزه ، روند صعودی خود را دنبال کند .
این کارشناس بورس معتقد است که با توجه به شرایط موجود در بازار این حس القا می شود که ترس ایجاد شده ناشی از وجود برخی مسایل ، همچنان در بین سهامداران و سرمایه گذاران وجود دارد که این امر باعث می شود تا بازار کم رمقی را شاهد باشیم .
مهدی کساییان ، روند حرکتی بازار را در ماه مبارک رمضان سال جاری را مناسب ارزیابی می کند و در خصوص قیمت های جهانی نیز پیش بینی می  کند که در سه ماهه سوم سال میلادی جاری قیمت های جهانی با افزایشی هر چند ناچیز همراه باشند . این پیش بینی ها و ارایه گزارش های سه ماهه شرکت ها باعث می شوند که برخلاف سال های گذشته حرکت بورس در این ماه منطقی بوده و با رشدی همراه باشد مهدی کساییان با اشاره به اثر پذیری بورس کشور از مسایل سیاسی داخلی و بین المللی در ارتباط با نحوه اثر گذاری انتخابات مجلس شورای اسلامی بر بازار سرمایه گفت : به نظر می رسد بازار نسبت به اینگونه اتفاقات واکسینه شده و در مقایسه با سال های گذشته تأثیر کمتری از این مباحث می پذیرد .
بر همین اساس انتخابات پیش رو هم اثر ناچیزی بر بورس خواهد گذاشت و می توان در بلند مدت روندی صعودی را برای آن تصور کرد . پیش بینی شاخص تا پایان سال جاری در محدوده 28 تا 29 هزار واحد دور از ذهن نبوده و بنابر پی بر ای فعلی بازار و ارزندگی سهام شرکت ها و با توجه به اجرای قانون هدفمندی یارانه ها می توان پی بر ای نزدیک به 10 را برای بازار در نظر گرفت که معادل بازاری با شاخصی در محدوده ذکر شده است .
وی افزود : برای رسیدن به این محدوده و اگر می خواهیم بورسی شفاف داشته باشیم باید معاملات به گونه ای باشد که سهامداران و سرمایه گذاران با دیدی واقع بینانه در بازار فعالیت کنند و توجهی به شایعات پیرامون بازار نداشته باشند.
به گفته این کارشناس بازار سرمایه مهمترین صنایعی که در شکل گیری این روند رو به رشد می توانند تأثیر بسزایی داشته باشند ، در درجه اول سهام خودروسازان کشور است . چرا که سهام شرکت های این صنعت از جمله سهم هایی هستند که پی بر ای پایینی داشته و می توانند در افزایش قیمت ها پیشتاز باشند .
به نظر می رسد سهام گروه شرکت های پیمانکاری نیز در رتبه دوم قرار گیرند. سهام گروه سیمان و فلزات و به طور کلی سهام وابسته به صنعت ساختمان نیز به عنوان گزینه سوم برای سرمایه گذاری مطرح هستند.
مهدی کساییان همچنین با تأکید بر اینکه بازار مسکن و طلا به عنوان رقیبان اصلی بورس مطرح هستند ، وضعیت این بازار ها را در سال جاری اینگونه عنوان کرد :بازار مسکن با توجه به نزول شدیدی که بورس طی سه ماه اخیر داشته ، توانسته است بخشی از سرمایه موجود در جامعه را به خود جذب کند که رشد 10 تا 20 درصدی قیمت ها را طی این چند وقت شاهد بودیم .
در خصوص بازار طلا نیز پیش بینی می شود که تا پایان سال جاری میلادی قیمت این فلز گرانبها به حدود 1680 تا 1700 دلار برسد و رشد مناسبی را تجربه خواهد کرد . چرا که با سیاست کنترلی بانک مرکزی در پایین نگه داشتن نرخ دلار ، طلا در کشور نوسان قیمتی آنچنانی نداشته و با آزاد سازی نرخ دلار بازار طلا با رشد همراه می شود .
وی یکی دیگر از راه های کسب سود را بورس نفت دانست و افزود : با راه اندازی بورس نفت در کشور ، پیش بینی می شود در سه ماهه چهارم سال میلادی بازار مناسبی برای آن شکل گیرد . البته این بازار در حال حاضر خیلی در میان سرمایه گذاران جایگاه خود را به دست نیاورده و شفافیت لازم را ندارد . به نظر می رسد با شفاف شدن هر چه بیشتر آن این بازار بتواند به عنوان یک محل برای کسب سود مطرح باشد.
 
 

کد مطلب: 100  |  تاريخ: ۱۳۹۰/۵/۸  |  ساعت: ۱۴ : ۴۰

نظرات ارسال شده