کد خبر :22453
اجرای طرح جمع آوری بخاربنزین هنگام سوخت‌گیری در جایگاه‌ها
مدیر عامل شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی ایران از اجرای طرح زیست محیطی جمع آوری بخار بنزین در مراحل سوختگیری جایگاه های عرضه سوخت در کشور خبر داد.

کارآمدنیوز : به گزارش خبرگزاری تسنیم،‌ محمد رضا موسوی خواه در مصاحبه با رادیو افزود: جمع آوری بخاربنزین درجایگاه های سوخت یک طرح کاملا زیست محیطی است.
وی همچنین اظهارداشت: این سیستم در جایگاه های سوخت به خصوص سامانه های مستقر در کلانشهرها، مناطق خاص، استان های شمالی و سرسبز نصب تا میزان آلایندگی و آلودگی های ناشی از عملیات سوخت گیری بنزین به حداقل ممکن برسد.
مدیر عامل شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی ایران گفت: سیستم جمع آوری بخاربنزین درجایگاه های سوخت دارای سه مرحله اول تخلیه بنزین از نفت کش به مخازن، دوم تبخیر بنزین در مخازن و سوم جمع آوری بخار هنگام سوخت گیری است.
وی در ادامه افزود: مراحل اول و دوم طرح طی 10 سال گذشته در جایگاه های عرضه سوخت کشور اجرا شده است.
موسوی خواه تصریح کرد: بدون شک با اجرای مرحله سوم این طرح یعنی جمع آوری بخار بنزین هنگام سوخت گیری بوی بنزین از جایگاه های عرضه سوخت حذف و ساکنان منازل پیرامونی این جایگاه نیز بوی نامطبوع و همینطور گازهای خروجی متصاعد از تبخیر بنزین را احساس نخواهند کرد.
وی گفت: سیستم مزبور به ازای هر هزار لیتر بنزینی که در جایگاه های سوخت عرضه می شود دو در هزار (2 تا 2,5 لیتر) این بخارها را جمع آوری و تبدیل به بنزین می کند بنابراین این طرح هزینه ای را به دولت و جایگاه های عرضه سوخت تحمیل نخواهد کرد.
مدیر عامل شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی ایران همچنین در پاسخ به این پرسش که طرح مزبور از چه زمان و با چه روشی در کشور به مرحله اجرا در خواهد آمد، افزود: این طرح منشا داخلی ندارد.
وی اضافه کرد: طرح جمع آوری بخار بنزین از سال های دور در کشور های پیشرفته در حال انجام است.
موسوی خواه ضمن اشاره به این جمله که مطالعات و طراحی طرح مزبور از سال 1390 در کشور کلید خورده است، گفت: هزینه اجرای این طرح بسیار بالاست بنابراین ضرورت دارد مشوق هایی در این زمینه در نظرگرفته شود.

وی افزود: شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی ایران به این جهت در نظر دارد نسبت به فراخوان جذب سرمایه گذار داخلی، خارجی و ترکیبی از این دو اقدام کند.
مدیر عامل شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی ایران اظهارداشت: اگر تمامی مستندات طرح آماده شود به حول قوه الهی این فراخوان از اردیبهشت ماه سالجاری درکشور انجام خواهد شد.
وی تصریح کرد: ناگفته نماند برای اجرای این طرح تاکنون مذاکراتی با بانک تجارت و چند سرمایه گذار صورت گرفته است.